كاشت مو

همکاران محترم متخصص پوست،

به استحضار میرساند، رسیدگی مداوم انجمن متخصصین پوست در رابطه با انجام کاشت مو توسط پزشکان غیر متخصص و اصرار عده ای از آنها در رابطه با انجام این کار ، نهایتا به صدور رای مثبت توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری منجر گردید.

متن کامل دادنامه غیر متخصصین پوست به دیوان عدالت اداری و رای صادره:

تاریخ دادنامه: 10/8/1390
کلاسه پرونده:88/841
شماره دادنامه:197
مرجع رسیدگی: هیات عمومی دیوان عدالت اداری
شکات: آقایان 1- دکتر حجت ا... ابدالی 2- دکتر حمید امین توکلی 3- دکتر احمد حسین پور 4- دکتر حمید رضا خراسانی با وکالت آقای علاء مینایی 5- خانم دکتر فاطمه نوبری مقدم
موضوع شکایت خواسته: ابطال بخشنامه شماره 58159/2/30 مورخ 21/7/1388 مرکز نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
گردش کار: وکیل شکات طی دادخواست تقدیمی، ابطال بخشنامه شماره 58159/2/30 مورخ 21/7/1388 مرکز نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی را خواستار شده است.نظر به این که شاکی موارد مغایرت مصوبه با شرع و قانون را اعلام نکرده بود،اخطاریه رفع نقص صادر و وکیل شکات در پاسخ به اخطاریه مذکور ،بدون اشاره به حکم شرعی ،طی نامه شماره 219/م/دح مورخ 1/10/1388 اعلام داشته است که:
" بدوا به استحجضار میرساند ، قریب 50 نفر از پزشکان عمومی در سرتاسر ایران با دایر کردن کلینیکهایی و استخدام حداقل 7 یا 8 نفر در هر کلینیک و پس از طی دوره تخصصی در ایران یا خارج از کشور به فعالیت کاشت مو که امروز مورد توجه آحاد مردم است ،اقدام کرده است و مشغول به کار هستند.لازم به ذکر است در کلینیکهایی که این پزشکان فعالیت می کنند،رعایت ضوابط و شئوون اسلامی و همچنین مقررات بهداشتی و سایر موارد به دقت انجام می شود، به طوری که کمترین شکایات به سازمان نظام پزشکی مربوط به این پزشکان و اغلب این پزشکان عضو انجمن جهانی پیوند مو هستند.
در ایران هیچ مرکزی نیست که مجوز کاشت مو صادر کند، انجام عمل کاشت مو از نظر پزشکی یک کار سرپایی است،با این توجه که یک تکنسین هم با کسب این تخصص میتواند به کاشت مو اقدام کند، چرا که انجام عمل کاشت مو،یک اقدام پزشکی حرفه ای نیست و شخصی که کاشت مو انجام می دهد،ورود در بدن شخص نمی کند. به روایت دیگر و در بدترین تعبیر اگر اقدام شخصی که کاشت مو انجام می دهد نتیجه بخش نباشد،نهایه موهای کاشته شده جدید رشد نمیکند و سلامت و بهداشت شخص به خطر نمی افتد. علی ای حال این جانب به عنوان وکیل 50نفر از این پزشکان و به درخواست انان تقاضای ابطال این بخشنامه را کرده ام. این پزشکان غالبا کسانی هستند که در این کاربسیار موفق ظاهر شده اند و با بسیاری از پزشکان آمریکایی که در این خصوص مهارت دارند رقابت می کنند و مراجعانی از کشورهایر حاشیه و اروپایی دارند. نکته قابل توجه این که اغلب پزشکانی که در کشورهای اروپایی و امریکایی اقدام به کاشت مو می کنند،عمدتا پزشکان عمومی هستند. به علاوه هیچ دانشگاه یا موسسه معتبری در ایران نیستکه مجوز کاشت مو بدهد، بلکه علاقمندان به این حرفه این کار را از متخصصان این فن و عمدتا در کلینیکها و به طور خصوصی فرا می گیرند. لیکن اخیرا پزشکان متخصص پوست و مو و متخصصان جراحی پلاستیک و جراحان سرو گردن در ایران شکایتی به نظام پزشکی از این پزشکان نموده اند و ادعای آنها این است که این کار را بایستی آنان انجام دهند و نه پزشکان عمومی. وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ،بدون بررسی جوانب، با صدور بخشنامه ای همه این پزشکان را تحت فشار قرار داده است،در حالی که خود، هیچ گونه معیار و ضابطه ای برای این کار ندارد،علی ای حال چنانچه به محتوای بخشنامه دق بفرمایید،این بخشنامه به 4 نکته تصریح دارد.
1- عدم دانش کافی
2- - نداشتن مدرک معتبر دانشگاهی
3- نداشتن درمانگاه تخصصی
4- نداشتن امکانات مانیتورینگ و هم چنین افراد متخصص همکار
همه پزشکان متخصص پوست و مو هم دانش و تجربه کاشت مو را به صرف طی دوره دانشگاهی ندارد،مگر این که این فن به طور تجربی و خارج از دانشگاه فرا گرفته باشند.به علاوه همانطور که گفته شد هیچ مکان مشخصی وجود نداردکه مدرکی در این رابطه بدهد.همچنین تمامی پزشکانی که در کاشت مو فعالیت می کنند.دارای مطبهایی هستند که تمامی امکانات تخصصی و لازمه این کار را دارا می باشند و در این مطبها ضوابط بهداشتی و مقررات مربوط به سلامت افراد و شئون اسلامی به طور کامل رعایت می شود. علی ای حال هیچ قانون و دستور العنلی در این خصوص وجود ندارد و وزارت بهداشت با این بخشنامه در حد و اندازه قانونگذار وارد شده است . موکلین ادعا می کنند ما به عنوان پزشکان عمومی در راستای نیاز مردم اقدام به این کار کرده ایم و بسیار موفق در این کار ظاهر شده ایم . لذا این بخشنامه بر اساس کدام قانون و ضابطه ای صادر شده است؟
در نهایت استحضار دارند بند 2و 4 اصل 43 و همچنین اصول 22،28،46،48 قانون اساسی صراحه تصریح دارند به این که افراد در انتخاب شغل آزادند ،شغل افراد مصون از تعرض است ،دولت وظیفه دارد برای افراد شغل ایجاد کند و این بخشنامه بر خلاف همه این اصول بدون در نظر گرفتن مستندات پیوست که ضوابط و مقررات کاری پزشکان می باشد، صادر شده است و خواستار ابطال آن هستند."
علی رغم ابلاغ دادخواست و ضمائم آن به مشتکی عنه تا زمان رسیدگی به پرونده در هیئت عمومیلایحه ای واصل نشده است. بنابراین هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور روسا ،مستشاران و دادرسان علی البدل شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی و مشاوره با اکثریت آراءبه شرح آینده به صدور رای مبادرت می کند.
رای هیات عمومی
نظر به اینکه به موجب بند 11 ماده یک قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی مصوب 1367، تعیین و اعلام استانداردهای مربوط به خدمات بهداشتی درمانی و درمانی از وظایف وزارتخانه مذکور است و مصوبه مورد شکایت در راستای انتظام بخشیدن به امور مربوط به کاشت مو که از موضوعات بهداشتی درمانی است صادر شده است ،بنابراین خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات مرجع وضع،تشخیص نمی شود و قابل ابطال نیست.

lazer epilasyon cihazı dar dokuma arabuluculuk sertifika programı joomla tasarım cilt bakım cihazı çelik kapı mineflo ankara t¨¹p bebek merkezi pvc zemin kaplama